توسط ادوکس شنبه 3 اسفند 1398 9908

چگونه مکانیزم انواع سه نظام دریل و کاربرد های آنرا بشناسیم ؟

  شاید اساسی ترین سوال در خصوص سه نظام دریل ها این باشد که چه سایز یا مدلی برای دریل شما مناسب تر هست ؟ در خصوص انواع مدل ها و اندازه های سه نظام مقالات زیادی پیدا خواهید کرد. ادوکس سعی کرده است بهترین اطلاعات را در اختیار شما بگذارد. 

  در پروژه های دریل کاری یکی از مهمترین ابزارها، آچار سه نظام است که در صورت گم شدن، کار کار متوقف می شود می پرسید چرا؟ ساده هست چون اگر آچار سه نظام نباشد، چاره ای جز خریدن یکی دیگر نیست! سه نظام (Chuck) مدل های متنوعی دارند که در انتها به معرفی آنها می پردازیم ولی در این مطلب تنها در خصوص سه نظام دریل با شما بیشتر صحبت خواهیم کرد.  ما را تا انتها همراهی کنید. 

  سه نظام دریل چطور کار می کند ؟

  سه نظام مکانیسم خاصی دارد.  فک ها با توجه به میزان ظرفیت شان از هم باز شده و شفت مته یا همزن درون اش قرار می گیرد. پس از بسته شدن فک ها، شفت محکم و پایدار شده و آماده شروع پروژه می گردد. سه نظام با توجه به تعداد فک ها (گیره)، کارایی های مختلفی دارد. همینطور چرخ دنده های پشت سه نظام با چرخ دنده های روی دریل درگیر بوده و با چرخش موتور سه نظام به صورت دورانی حرکت می کند. سه نظام بسته به نوع آن به کمک دست یا آچار باز و بسته می شود. چنانچه در جهت حرکت عقربه های ساعت (راستگرد) چرخانده شود فک ها به صورت موازی جمع شده و شفت مته را دقیقا در مرکز سه نظام دربر می گیرند و اگر در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت (چپگرد) بچرخد فک ها از هم باز شده و مته رها می گردد. وظیفه مهم آچار در سه نظام های معمولی، میزان گشتاوری است که به سه نظام وارد کرده و موجب محکم نگه داشته شدن مته می شود.


  ظرفیت و  سایز سه نظام به چه معناست ؟

  سایز مقدار قطر شفت مته است که درون سه نظام جای می گیرد و ظرفیت میزان حداکثری باز شدن فک ها را شامل می شود. ساق مته ها به صورت شش ضلعی و چهار ضلعی نیز تولید می شوند ولی به هر حال قطر دایره ای شکل آن باید اندازه گیری شود. بیشترین ظرفیت یک سه نظام به محور مته ای که در بین فک های باز آن جای می شوند اطلاق می گردد. در زمان انتخاب یک مته دانستن سایز و ظرفیت برای شما حائز اهمیت است. سایز مته و ظرفیت آن با سایز و ظرفیت سه نظام باید همخوانی داشته باشد تا سه نظام بتواند مته را نگه دارد . پس اگر از شاخص های استاندارد استفاده کنید یک سه نظام 13 میلیمتری یک مته 13 میلیمتری را نگه می دارد.

  کدام سایز سه نظام مناسب است ؟

  برای انتخاب یک سه نظام با سایز مناسب کافیست از قوانین ساده ای مطلع باشید. اگر می خواهید یک پایه مته بزرگتر انتخاب کنید باید یک سه نظام بزرگتر هم بردارید. در کل دو مدل سه نظام داریم: 10 میلیمتری ( 8/3 اینچ) و 13 میلیمتر ( 2/1 اینچ) ولی اگر می خواهید یک سوراخ بزرگ با دریل ایجاد کنید باید سه نظام 20 میلیمتری داشته باشید از آنجایی که این اندازه وجود ندارد یا باید با همان سه نظام سوراخ ها را بزرگتر کنید و یا این که نوع دریل خود را تغییر داده و از سه نظام های SDS کمک بگیرید.

  آچار مخصوص سه نظام کلاسیک

   

  نحوه اندازه گیری آچار سه نظام چگونه است ؟

  اگر آچار سه نظام دریل تان گم شد و نیاز به خرید مجدد داشتید باید سایز سه نظام را شناسایی کنید. معمولا این کار سخت نیست فقط در چند مرحله به انجام می رسد:
  1- به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید، روی آن حتما مشخصات سه نظام درج شده است. چنانچه دفترچه در دسترس تان نبود به اطلاعات حک شده بر روی بدنه دریل توجه کنید. خوب است این را بدانید که اندازه مته ها بین 4/1، 8/3، 2/1 اینچ متفاوت خواهند بود.
  2- قطر سوراخ روی سه نظام که مخصوص قرار گیری آچار است را اندازه بگیرید. مناسب تر است که اینکار را با یک کولیس انجام دهید تا دقیق باشد.
  3- سایز مته و اندازه سوراخ سه نظام را یادداشت کنید و با این اندازه گیری ها به فروشگاه بروید تا آچار مورد نیاز را خریداری کنید.

  فاکتورهای انتخاب سه نظام چیست ؟

  برای انتخاب یک سه نظام باید اندازه، دوام و جنس به کار رفته در آنرا بدانید.
  به دلایل مختلف اندازه بسیارمهم است. به عنوان مثال سایز 8/3 اینچ دریل کاری قوی ندارد. در واقع یک سه نظام سایز 8/3 اینچی خیلی کاربردی نیست. برای کارهای صنعتی و پر فشار بیشتر درخواست ها سایز 2/1 اینچ هستند. این سایز سه نظام بر روی دریل قوی بسته می شود. بنابراین اگر یک دریل قوی میخواهید باید یک سه نظام 2/1 انتخاب کنید.

  اگر سه نظام دوام یا پایداری نداشته باشد اهمیت سایز خیلی کمرنگ می شود. دوام سه نظام در کنار سایز آن هر دو مهم هستند. پس به هر دو دقت باید کرد تا مرغوب ترین کالا برای دوام طولانی تر را  داشته باشید.

  مواد سازنده سه نظام هم نکته دیگری است که باید مورد بررسی و دقت قرار گیرد. در تولید سه نظام از پلاستیک یا فلز استفاده می شوند که در برخی موارد هر دو متریال در ساخت یک سه نظام به کار گرفته می شود. جنس پلاستیکی باکیفیت ABS می تواند بهترین انتخاب در این خصوص باشد.

  عامل بعدی جنس و تعداد فک های نگهدارنده است. امروز بیشتر تولید کنندگان سه نظام های سه فک بر روی دریل ها تعبیه می نمایند. چنانچه یکی از فک ها جایجا شده و یا بشکند ممکن است بتوان برای کارهای سبک از آن استفاده کرد ولی مسلما ایمنی و کارآیی لازم را نخواهد داشت. پس به جنس فک های سه نظام در وقت خرید خوب دقت کنید.

  سه نظام اتوماتیک

   

  سه نظام اتومات چیست ؟

  بیشتر مردم و اپراتورهای حرفه ای توصیه می کنند برای اینکه آچار سه نظام گم نشود  در هنگام خرید سه نظام اتوماتیک را انتخاب کنید. این عالی ست که سه نظام بیشتر ریل ها اتومات هستند چون می توانیم مته را بدون ابزار اضافه و به سرعت تعویض کنیم. نحوه عملکردش هم ساده است. کافیست با دست چند دور سه نظام را بچرخانید تا فک ها باز شوند، مته را قرار داده و مجدد معکوس بچرخانید تا بسته شود. چنانچه ماشه دریل تان از سیستم گازی پشتیبانی می کند این کار را به سادگی هر چه بیشتر می توانید انجام دهید.

  با این تفاسیر  شاید جالب است که بدانیم چرا مردم هنوز سه نظام آچاری را انتخاب می کنند؟ یکی از معمول ترین جواب ها این استکه پروژه هایی وجود دارند که سه نظام اتومات نمی تواند کاری از پیش ببرد بنابراین سه نظام آچاری با قدرت کار را انجام می دهد.

  با انواع سه نظام و مته گیرهای معروف آشنا شوید


  سه نظام کلاسیک آچارخور


  سه نظام آچاری

  همانطور که در متن بالا ذکر شد آچار برای باز و بستن سه نظام استفاده می شود و سه نظام آچاری برای استفاده از مته معمولی و عادی است. سه نظام همیشه باید سفت بوده و شما باید حواستان باشد که شُل نشود. معمولا برای جلوگیری از گم شدن اش در محل اتصال کابل به بدنه محلی برای قرار دادن آچار در نظر گرفته می شود.

   

   

  سه نظام اتوماتیک دو تکه

   

  سه نظام اتومات

  در این مدل از آچار استفاده نمی شود و به نظر بهترین و راحت ترین گزینه برای نصب یک مته است. سه نظام اتومات ساده (Single Sleeve) را می توانید با یک دست باز و بسته کنید ولی برای کار با سه نظام دوبل (Double Sleeve) نیاز است که انتهای بدنه را با یک دست گرفته و با دست دیگر سه نظام را چرخانده تا باز یا بسته شود.

   

  سه نظام دریل مینیاتوری

   

  سه نظام مینیاتوری

  این مدل کوچکترین سایز سه نظام است. اندازه آن 1/4 اینچ بوده و قابلیت گیرایش مته های 0.3 تا 4 میلیمتری را داراست. از آن برای فرز مینیتاتوری، فرز انگشتی، دریل های با موتور DC  و برخی از مدل های دریل شارژی می توان استفاده کرد.

   

  سه نظام با مکانیزم sds

   

  سه نظام SDS

  چنین سه نظامی فقط با مته های SDS کار می کند. برای کار در پروژه هایی که با چوب و فلزات سر و کار داشته و نیاز به انتقال نیروی زیاد به مته وجود داشته باشد، به کار گرفته می شود. مته های مورد استفاده از نوع چهار شیار موسوم به SDS Plus و پنج شیار موسوم به SDS Max هستند. برای استفاده از مته های معمولی به آدابتور نیاز خواهید داشت.

   

  کولت کلت نگهدارنده ابزار

   

  کولت

  این ابزار دارای قاب های کشویی روی یک براکت (قلاب) است که یک قاب مشابه آن از براکت به صورت نصف بیرون آمده است که برای نگهداری مته در نظر گرفته شده است. برای محکم کردن مته نیاز به پیچ دندانه ای یا مهره هست. کافی است که سر انبرک را جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا مته آزاد شود و برعکس آن مته ثابت می گردد. از این مدل برای گرفتن ساق مته هایی که مقطع گرد دارند به راحتی و اطمنیان می توان استفاده کرد.

   

  دو نظام تراشکاری

   

  دو نظام تراشکاری

  بر روی دستگاه تراش بسته شده و جهت نگهداری و چرخاندن قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرد. فک ها به طور همزمان باز و بسته می شوند و از دو طرف قطعه را محکم می گیرند. 

  سه نظام تراشکاری

   

  سه نظام تراشکاری

  این مدل سه فک دارد و از جمله محبوب ترین هاست. دلیل آن این است که سه فک به طور همزمان قطعه را گرفته و برای مقاطع مربع و گرد مناسب است.

   

  چهار نظام تراشکاری


  چهار نظام تراشکاری

  جهت گیرایش قطعات چهارگوش بسیار مناسب است زیرا فک ها به طور مستقل باز و بسته می شوند و در نگهداری قطعه نامتقارن بهتر عمل می نماید. فک ها به وسیله پیچ هایی جداگانه ای که روی بدنه تعبیه شده اند قابل کنترل و تنظیم هستند.

   

  شاید در وهله اول تصور کنید سه نظام های اتومات بیشترین کارایی را دارند، ما در مورد مدل آچاری هم صحبت کردیم ولی خوب آچار یک جاهایی ممکن است گم شود یا در دسترس نباشد که می تواند مشکل بزرگی شود بنابراین شما نباید آچار را روی دریل رها کنید. می توانید از محل درنظر گرفته شده در قسمت انتهایی بدنه استفاده کنید و یا آچار را به وسیله زنجیر یا نخ به قسمتی از دستگاه خود ببندید. این موضوع را به خاطر داشته باشید که اگر سه نظام قفل کند نیاز به آچار هست.

   


  اشتراک گذاری:
  نام
  ایمیل
  نظر