توسط ادوکس شنبه 3 خرداد 1399 1672

برای ابزار شارژی باتری 18ولت قدرتمندتر هست یا 20 ولت ؟

  در سالهای اخیر شاهد تکنولوژی باتری های لیتیوم آیون (Lithium-Ion) و استفاده آن در بسیاری از دستگاه های شارژی از جمله انواع ابزارها هستیم .

  باتری های لیتیوم یقیناً ویژگی های بسیار بیشتری نسبت به باتری های نسل قبلی خود (نیکل کادمیم و ...) دارند .

  در این مقاله قصد داریم در خصوص ولتاژ خروجی این باتری ها و استفاده آنها در ابزارهای شارژی و همچنین تصور غلط و اشتباهی که بیشتر در عموم کاربران فنی اینگونه ابزارها در ایران و دیگر کشورها وجود دارد صحبت کنیم و در انتها یک ویدئو در این خصوص مشاهده کنیم .

  باتری های لیتیوم آیون ۲۰ الی ۱۸ ولت در ابزارها ، عموما از ۵ سلول ۳٫۶ ولتی که به صورت اتصال سری قرار گرفته اند تشکیل میگردند که حدوداً ۱۸ ولت خروجی خواهند داشت .

   

  باتری 18 ولت بهترهست یا 20 ولت

   

  واقعیت ولتاژ باتری ها چیست ؟

  در سالهای اخیر شاهد آن هستیم که برخی از شرکت های سازنده ابزارهای شارژی (مانند دیوالت Dewalt) بر روی لیبل ابزارها و باتری های خود ولتاژ ماکسیمم ۲۰ ولت (max 20v) را درج می نمایند که این امر باعث می شود عموم افراد تصور کنند که با ولتاژ ورودی و خروجی بیشتری در دستگاه روبرو هستند و در نتیجه دستگاه قدرتمندتری در اختیار خواهند داشت .

  حال آنکه واقعیت چیز دیگریست و ولتاژ باتری های ۱۸ و ۲۰ ولت با هم تفاوتی نداشته و همگی عموما از همان ۵ سلول ۳٫۶ ولتی که به صورت سری قرار گرفته اند تشکیل شده است.

   (لازم به ذکر است ، جهت باتری هایی با آمپراژهای بالا نیاز هست سلولهای بیشتر ۳٫۶ ولتی به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار گیرند و همچنین این قاعده برای باطری های تکنولوژی فلکس ولت دیوالت که حداکثر ولتاژی بین ۶۰ الی ۵۴ ولت دارند نیز صادق هست) .

  هنگامی که باتری دستگاه را در شارژر قرار می دهیم و باتری را شارژ می نماییم و باتری اصطلاحا فول شارژ می شود ، اگر در لحظات اولیه فول شارژ شدن (تاکید می کنم فقط در چند لحظه اول) با مولتی متر یا ولت سنج هر سلول موجود در پک باتری را اندازه بگیریم به جای ولتاژ واقعی هر سلول (۳.۶ ولت) با عدد ۴ ولت روبرو خواهیم شد . 

  حال آنکه همانطور که در بالا نیز اشاره شد ولتاژ واقعی هر سلول ۳٫۶ ولت است که لحظاتی پس از شارژ شدن باتری مجددا به ۳٫۶ ولت افت ولتاژ خواهند داشت . با ۵ سلولی که در هر پک باتری به صورت سری قرار گرفته اند اگر ولتاژ هر سلول را ۴ ولت در نظر بگیریم مجموعا پک باتری ما ولتاژی برابر با ۲۰ ولت خواهد داشت و اگر هر سلول را ۳٫۶ ولت در نظر بگیریم پک باتری ۱۸ ولت خواهد بود.

   

  باتری ابزار های شارژی

   

  این نکته و صد البته بحث مارکتینگ و تبلیغات با در نظر گرفتن قوانین جاری کشور سازنده ، سیاستگزاران شرکت ها را بر آن داشته که از این روش جهت نفوذ و فروش هر چه بیشتر در بازار استفاده نمایند .

  به عنوان مثال شرکت دیوالت (Dewalt) بر روی ابزاهایی که به سفارش آمریکا تولید می نماید ، ماکسیمم ۲۰ ولت (20v max) را حک می کند . این در صورتی است که بر روی ابزارهای دیوالتی که به سفارش اروپا ، آسیا و استرالیا تولید میگردد ۱۸ ولت درج شده است که البته همانطور که در بالا عرض شد هیچ تفاوتی میان این دو وجود ندارد .

  جهت روشن تر شدن موضوع پیشنهاد میکنیم ویدئو زیر را مشاهده فرمایید .

  با تشکر از مهندس نوبری به جهت نگارش این مقاله

  اشتراک گذاری:
  نام
  ایمیل
  نظر