توسط ادوکس چهارشنبه 2 دی 1394 6134

انواع ابزار دریل شارژی و نحوه کار با آنها

  • دریل چیست؟

   

  انواع ابزار دریل شارژی یکی از لوازمی که برای بستن و سوراخ کاری پیچها‏ مورد استفاده قرار می‌گیرند. تقریبا برای هر پروژه صنعتی که با پیچ سر و کار داشته باشد، این ابزار کاربرد زیادی دارد. دریل بر روی سطوح سیمانی، چوبی، فلزی، سیمانی و ... قابل استفاده است. دریلها‏ دارای یک نوع صنعتی هستند که به پایه مجهز است و متهها‏ی با قطر بیش از 11 میلی‌متر را نصب کند. این نوع دریل قدرت بالایی دارند و برای سوخ کاری از دقت بالایی برخودار هستند.

   

   

   

  • اجزاء انواع ابزار دریل شارژی

   

  دریلها‏ از اجزاء زیر تشکیل شده اند:

  -         عمق سنج سوراخ

  -          کلید روشن و خاموش کردن

  -         کلید روشن نگه داشتن دریل جهت سوراخ کاریها‏ی طولانی

  -         کلید تعویض جهت چرخش دریل جهت استفاده از دریل بعنوان پیچ گوشتی

  -         کلید تنظیم سرعت چرخش به منظور استفاده از دریل به عنوان پیچ گوشتی

  -         کلید فعال و غیر فعال نمودن حالت چکشی جهت سوراخ کردن دیوارهای بتنی

  -         سه نظام دریل که محل بستن مته با پیچ گوشتی یا سایر ابزارها‏ به دریل می باشد که دو مدل دستی و خودکار دارد. مدل دستی به منظور سفت شدن به آچار سه نظام نیاز دارد اما در  مدل خودکار می‌توان پیچ را به راحتی با دست سفت کرد.

   

   

  •   کاربرد دریلها‏ی شارژی

   

  انواع ابزار دریل شارژی توسط يك باطري قابل شارژ تغذيه می شوند. این ابزار براساس نوع كار بین سايزهای كوچك تا بتون كنها‏ي بسيار قوي ساخته مي شوند. از این رو هم چون دريلها‏ی برقي براي ارتباط با الكتريسيته به سیم نیازی ندارند.

   

  یکی از تفاوت‌های این نوع دریلها‏ با نوع برقی در هزینه و قیمت آن‌ها می‌باشد که قیمت بالاتری دارند. این نوع دریلها‏ برای مکان‌هایی که به سیم برق و پریز دسترسی وجود ندارد، و نيازمند به سوراخ‌كاري در ديوار يا چوب يا فلز و يا بستن تعداد زيادي پيچ است، مناسب می باشد. همچنین برای نصب کابینت در آشپزخانهها‏ که مدام باید دریل را جابه جا نمود، دریلها‏ی شارژی بهتر از نوع برقی هستند.

   

   

   

  • انواع دریل

   

  دریلها‏ به چندین نوع تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از:

   

  1-  دریلها‏ی نیمه صنعتی

   

  دریلها‏ی نیمه صنعتی برای مصارف عمومی به کار برده می شوند. این نوع دریلها‏ی قابلیت زیادی برای کارهای سنگین و طولانی ندارند و برای مدت زمان کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل بیشترین مصرف را در کارگاهها‏ی کوچک و خانهها‏ دارند. از جمله ویژگیها‏ی این نوع دریل سبکی وزن، داشتن دو حالت چکشی و ساده می باشد و اغلب برای سوراخ کاریها‏ی مختلف روی دیوار، آهن، چوب و... قابل استفاده هستند. همچنین کلید دریل نیمه صنعتی باید الکترونیکی  و یا دیمردار باشد تا بتوان آن‌ها برای سوراخ کاری روی سطوح لغزنده استفاده نمود و نهایت قطر سوراخ کاری آن نباید از 13 میلیمتر بیشتر باشد.

   

   

  2-  دریلها‏ی ساده

   

  انواع ابزار دریل شارژی  ساده برای سوراخ کاری بر روی سطوح چوبی و فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند و دارای سه نظام 6 تا 32 میلیمتری مته گیر می‌باشند. دریلها‏ی ساده حالت چکشی ندارند و دارای چپ گرد و راست گرد و حالت دیمر گیر بکس قوی و یا متوسط و ... می‌باشند.

   

  3- دریل ضربه ای یا دریل چکشی

   

  انواع ابزار دریل شارژی چکشی دریلنیز همچون نوع قبلی می باشد اما دارای حالت ضربه یا چکش است و همچون دریل خانگی برای کارها‏ی سنگین تر کاربرد دارد. دریلها‏ی چکشی عموما برای سوراخ کاری بر روی انواع کانیها‏ قابلیت استفاده دارند و برای سورخ کاری سطوح با قطرهای بالا مناسب نیستند.

   

   

  4- دریل بتون کن

   

   دریل بتون کن عامل قدرت درگیری انواع چرخ دندهها‏ کوچک و بزرگ را ندارد و در آن از سیستم رینگ و پیستون استفاده شده است. این سیستم به علت قدرت بالا می تواند سوراخ کاری با عمق و قطر بالا را انجام ده و در 2 مدل عمده بتون کن 4 شیار و بتون کن 5 شیار در بازار موجود است.

   

   

  5- دریل چکش تخریب

   

   این نوع دریل برای تخریب و یا ایجاد حفره در قطرها‏ی بالا مورد استفاده قرار می گیرد و به سه نوع چکش تخریب چهار شیار (برای کارهای سبک)، چکش تخریب پنج شیار (برای کارهای سنگین) و چکش تخریب پیکور (برای کارهای حجم بالا و مناسب برای تخریب کف) قابلیت استفاده دارند. در این این دریل حالت دوران و گردش کاربرد ندارد و تنها قلم حرکت رفت و برگشت را بر عهده می گیرد. دریل چکش تخریب برای کنترل قدرت و سرعت ضربه، دارای حالت دیمر می باشد.

   

   

  6- دریل نمونه بردار

   

  انواع ابزار دریل شارژی  نمونه بردار جهت ایجاد سوراخها‏یی با قطر بالا مورد استفاده قرار می گیرد و در حین سوراخ کاری حتی بتون مصلح را نیز برش می‌دهد. این نوع دریل قیمت بالایی دارد و به همین دلیل در پروژهها‏ی خاص کاربرد دارند.

   

   

  • نکاتی در هنگام خرید دریل شارژی

   

  -         برای خرید انواع ابزار دریل شارژی رعایت برخی نکات و توجه به موارد مهم اهمیت دارد. مهم‌ترين پارامترها‏ی دریلها‏ی شارژی بر روي یک پلاك بر روي دستگاه چسبانده می شوند اما به طور کامل بیان نمی‌شود. از این رو مشخصات کامل دریلها‏ را می توان از طریق اینترنت و یا دفترچه راهنما مطالعه نمود. در کاتالوگها‏ی تبلیغاتی نیز مشخصات هر یک از دریلها‏ بیان می شود. مقایسه میان چندین مدل می تواند انتخاب را تسهیل بخشد.

  -         گشتاور يا torque در دريل شارژي به معنای قدرت چرخاندن محور يا شفت دستگاه می باشد. در ولتاژ يكسان باطري، دستگاه‌هاي بهتر، گشتاور بيشتري توليد مي‌كنند كه بيشتر با واحد نيوتون برمتر (n/m) قید می‌گردد. به منظور درک بهتر یک پیچ ممکن است به نیروی بیشتری نیاز باشد که به آن گشتاور گفته می شود. حال اگر به هر دليل اين پيچ در محل خود خيلي سفت باشد، براي بستن آن به نيروي بيشتري نياز خواهد بود كه دستگاه قوي‌تر يعني دستگاهي با قابليت تامين گشتاور بيشتر می‌تواند آن را ببندد. از این‌رو زمانی که دستگاه دریل با گشتاور بيشتر داشته باشیم، مي توانيم پيچ هاي محكم‌تري را نيز باز يا بسته نمایید.

   

  -         زمانی که دستگاه دریل سالم باشد، مكانيزمي بنام تورك متر وجود دارد كه با انتخاب عدد مناسب تورك متر موجب مي‌شود دستگاه براي بستن يك پيچ از حدي كه که کاربر مشخص کرده، بيشتر به پيچ نيرو وارد نكند و از این رو از هرز شدن پيچ يا بريدن آن جلوگيري گردد. اين امكان در بستن پيچ در چوب و مواد نرم مناسب می باشد.

   

  -         در دریل‌های شارژي بر حسب امكانات و كيفيت ساخت، كليدي وجود دارد كه به کاربرد اجازه انتخاب حالت دريل يا پيچ گوشتي و در بعضي از مدل‌ها حالت چكش را مي دهد. دريل براي سوراخ كاري در چوب يا فلز مورد استفاده می شود و پيچ گوشتي براي باز و بست پيچ و چكش هم براي سوراخ كاري در بتون کاربرد دارد. لازم به ذکر است که حالت پيچ گوشتي زمانی انتخاب مي شود که ترك متر دستگاه فعال باشد. در صورتی که براي بستن پيچ از حالت دریل استفاده شود، فشار نامتعارفي به موتور دستگاه وارد مي شود چرا که دستگاه در صورت جام بودن پيچ هم با همان قدرت زياد سعي در چرخاندن محور مي‌كند. در اين حالت موتور دستگاه بجاي تبديل الكتريسيته به حركت دوراني به علت مقاومت زياد آن را به گرما تبديل مي‌كند و در صورت ادامه اين روند، حرارت زیاد موجب سوزاندن شارلاك سيم پيچي و اتصالي كردن و سوختن موتور می‌شود.

   

   

  -         برای دریل‌های شارژی دو نوع باطري وجود دارد: يكي نيكل ـ كادميوم (ارزان، حجم بزر و شارژدهی کمتر) و ديگري يون ليتيوم (با افزایش ولتاژ باطری، حجم، گشتاور و قیمت افزایش می‌یابد.)

   

  -         در دریل‌هاي شارژي سه نظام از نوع اتوماتيك وجود دارد و در دو نوع پلاستيكي و فلزي ساخته مي‌گردد كه در نوع فلزي كمي به وزن وقيمت دستگاه اضافه مي شود اما دارای دوام و استحکام بالایی می‌باشد.

   

   

  • استفاده صحیح از ابزار دریل

   

  • هیچگاه از حالت دريل براي بستن پيچ استفاده نكنيد. ابتدا میزان توانايي دستگاه را بشناسيد و مطابق با توانایی آن، کار کنید.
  • جهت باز و بست پيچ با درجهها‏ي سفتي مختلف از گشتاور مناسب استفاده نمایید.
  • اگر قصد حمل و نقل دستگاه را دارید، براي جلوگيري از ضربه خوردن حتما از کیف مخصوص آن استفاده نماید.
  • از ريختن مايعاتي نظير آب و روغن و غيره بر روي دستگاه به خصوص موتور و منافذ آن جلوگيري نمایید و در صورتی که این اتفاق رخ داد، قبل از استفاده مجدد اين مواد را با سشوار و یا گرمای آفتاب خشک کنید و سپس از آن استفاده کنید تا باعث اتصالي نشود.
  • دریل‌هایی که دارای حالت چكش هستند برای سوراخ كاريها‏ي سنگين قابلیت استفاده ندارند و بجای آن‌ها باید از دریلها‏ي مخصوص و بتون كن كه داراي مكانيسم مقاوم در برابر سوراخ كاريها‏ي سنگين در ديوار هستند، استفاده نمایید.
  • در فواصل زماني مناسب بواسط هواي فشرده كل دستگاه دریل و به خصوص موتور آن را بادگيري نمایید و در صورت نبود كمپرسور، از پارچه و فرچه استفاده کنید.
  • يكي از پارامترها‏ي كه در تكنيكال ديتا ذکر مي شود، حداكثر قطر مته قابل استفاده در دستگاه است که معمولا براي سه ماده چوب و فلز و بتن حداكثر قطر مته قابل استفاده مشخص می‌شود. استفاده مته با قطر بيش از مقدار پيشنهاد شده سازنده، از عمر دستگاه می‌کاهد.
  • از وارد كردن ضربه شديد به دستگاه خود داري نمایید. زمانی که دستگاه را براي كار در ارتفاع نیاز دارد، باید از دستگاه‌هایی که در مقابل ضربه مقاوم هستند، استفاده کنید.

   

  اشتراک گذاری:
  نام
  ایمیل
  نظر
  سید مرتضی
  1395/08/27 14:33

  ممنون از انتقال تجربیات و دانشتون