توسط ادوکس سه‌شنبه 26 آذر 1398 6643

انواع قرقره صنعتی: آشنایی با عملکرد و کاربرد های این نوع چرخ

  قرقره غالبا جهت تعدیل نیروی کششی یا جابجایی و بلند کردن طراحی می شود. به لحاظ ساختاری قرقره نوعی چرخ محسوب می گردد که به کمک لبه بلندی که یک شیار را تشکیل می دهد طناب، کابل، سیم و شیلنگ را نگه داشته و هدایت می نماید.

  قرقره چگونه عمل می کند ؟

  بنابر شرط تعادل نیروها، وقتی که یک جسم سنگین از دو طناب آویخته شود، مجموعه نیرویی که برای بالا کشیدن جسم وارد می شود باید برابر وزن آن جسم باشد. اگر وزنه و سیستم آویخته آن با همدیگر متقارن باشند هر بار کشش طناب مساوی می شود با نصف وزن جسم. 
  پاراگراف بالا یک تعریف علمی از عملکرد قرقره ثابت بود و ممکن است پیچیده به نظر برسد منتهی سیستم عملکرد قرقره ها پیچیدگی خاصی نداشته و در زمره ماشین های ساده قرار می گیرند.
  در نوعی دیگر برای بالا کشیدن اجسام از قرقره متحرک می توان بهره گرفت. در نظر بگیرید که یک سر طناب را به جایگاهی ثابت بسته و سر دیگر را درون شیار قرقره ای که به جسم سنگین وصل شده قرار داده شود. به کمک قرقره ها وزنه یا همان جسم سنگین با نیروی کمتری بالا می رود در عوض طول کشش طناب نسبت به وقتی که به طور مستقیم وزنه را بالا می کشد بیشتر خواهد بود، بنابراین مقدار طناب بیشتری نیاز خواهد بود. به عنوان مثال چنانچه فرض بگیریم طول طناب 3 متر باشد، با هر بار کشش جسم فقط 1.5 متر بالا خواهد رفت.

   

  قرقره صنعتی حدید

  خوب است که با عبارت علمی این سیستم نیز آشنا شوید.
  به میزان سنگینی یا وزن یک جسم که کشیده می شود نیروی مقاوم می گویند.
  به فاصله ای که جسم حرکت می کند بازوی مقاوم می گویند.
  به مقدار نیروی محرک و مسافتی که نیرو بر آن وارد شده بازوی محرک می گویند.
  در واقع علت به کار گرفتن این نوع ماشین کاهش دادن هر چه بیشتر نیروی محرک است. این امکان هست که قرقره ها را به گونه ای ترکیب نمود که نیروی محرک در حداقل ترین وضعیت قرار گیرد. با آنکه مقدار اصطکاک طناب با قرقره ناچیز ست، پیشنهاد می شود که شیار قرقره قبل از انجام کار روغن کاری شود.
  قرقره قابلیت استفاده خارج از سیستم ماشینی را نیز دارد و از آن می توان به صورت مستقل یا تک برای هدایت اجسام مختلف نیز بهره گرفت. این نوع بسته به محل استفاده به صورت دو چرخ یا چهارچرخ وجود داشته و با غلطک هایی از جنس پلی آمید یا فلز تولید می شوند.

  انواع قرقره

  قرقره جدا از دسته بندی به عنوان قرقره ثابت و قرقره متحرک به دو دسته صنعتی و عمومی نیز قابل تقسیم بندی است. 
  قرقره های عمومی جهت موقعیت هایی مانند چوب ماهیگیری، جمع کننده شیلنگ آتش نشانی، بالا یا پائین کشیدن پرچم، درب های کشویی پارکینگ یا مغازه و امثالهم به کار گرفته می شوند.
  قرقره های صنعتی جهت موقعیت هایی مانند جمع کردن کابل برق صنعتی، برق رسانی طولی جرثقیل، مونوریل، هدایت شیلنگ گاز و مایعات صنعتی، جرثقیل های فوق سنگین بندرگاه ها و از این دست استفاده می شوند.

   
  معرفی چند نمونه از انواع قرقره 

  قرقره بالا دری، بالاي درب هایی مانند درب پارکينگ ها و سوله ها نصب و به آن آويخته مي گردد. این مدل قرقره در سایز 4*4 بوده و به صورت آویزی و دارای چرخ هایی از جنس پلی آمید است. به طور کلی قرقره هایی که از پلی آمید ساخته می شوند دارای مقاومت بالا در برابر حلال های نفتی، ساییدگی، ضربه پذیری بالا و در خم شدن های متوالی مقاومت ترک خوردگی زیاد دارند.

   

  قرقره بالا دری چهارچرخ حدید

   

  قرقره بالا دری، درب هاي ريلي شامل کليه چرخ هايي مي شود که بالاي درب نصب شده و مانند درب پارکينگ ها و مغازه ها به آن آويخته مي گردد. این مدل دارای 2 چرخ بلبرینگی بدون دنده بوده و برای پل مخصوص درب های آکاردئونی تولید می شود.

   

  قرقره بالا دری حدید

   

  قرقره کابل جمع کن، جهت جمع کردن کابل جرثقیل های سقفی و به صورت چهار چرخ و در سایز 3*3 تولید می شود

   

  قرقره کابل جمع کن حدید

   

  قرقره آی ریل که برای حرکت و هدایت کابل بر روی ریل های I شکل به کار گرفته می شود. این نوع ریل ها برای جرثقیل سقفی ، جرثقیل بازویی و دروازه ای، خطوط راه آهن سریع السیر، کارواش های مکانیزه و خطوط هدایت شیلنگ های منتقل کننده گاز و مایعات صنعتی به خدمت گرفه می شوند.

   

   

  از این مدل جهت هدایت استفاده می شود در مواردی مانند تصفیه خانه آب و فاضلاب، برق رسانی به جرثقیل سقفی با طول کوتاه، مونوریل، مترو و شیلنگ های انتقال مواد و گاز.

   

   

  غلطک ویژه ریل های بسته که بیشتر در مسیر های پر پیچ و قوس دار و همینطور فضاهایی گرد و غبار دارند، استفاده می گردد. عمده کاربرد آن جهت جابجایی مواد خیلی سنگین، سیستم های انتقال مواد، جرثقیل های فوق سنگین بندرگاه است.

   

   

   

   

  اشتراک گذاری:
  نام
  ایمیل
  نظر
  مائده
  1399/12/23 14:27

  خییییلیییییی بعد بود

  مدیر محتوا
  1400/01/31 13:07
  پاسخ به:مائده

  متاسفیم که نتونستیم نظر شما را جلب کنیم. اگر نقطه نظرتون را برامون بنویسین متن را قوی تر می کنیم